вул. Кайсарова 15 А, Kиїв, Україна +38 (044) 303 93 21
1120
«Танкова Проба Молока» як універсальний інструмент моніторингу та контролю хвороб на молочній фермі
13 / 10 / 2020

Дослідження  «Танкової Проби Молока» є досить точним способом дізнатися про здоров’я корів на молочній фермі. Крім того, він недорогий і простий.

Під час процедури доїння до танку потрапляє молоко від усіх дійних корів, а отже «Танкова Проба Молока» – це універсальне джерело інформації про здоров’я стада.

Яку ж інформацію ми можемо отримати, досліджуючи «Танкову Пробу Молока»?

По-перше  –  фізіологічний стан тварин.

Ця інформація дає змогу зрозуміти, чи все гаразд з годівлею та збалансованістю раціону, а також, хоч і опосередковано, дає уявлення про присутність інфекцій в стаді.

В молоко із крові потрапляє дуже багато різних хімічних речовин. Це – білки, жири, вуглеводи, амінокислоти, вітаміни, макро- та мікроелементи. Отже, досліджуючи молоко на наявність цих речовин, оцінюючи їх кількість і співвідношення, можна робити висновки про фізіологічний стан та здоров’я тварин молочного стада.

Наприклад, інформація про співвідношення білка до сечовини свідчить про збалансованість раціону за азотом (білком) та енергією.

За показником жиру в молоці можна розрахувати показник рН в рубці, а отже отримати інформацію про те, чи є в стаді корови з ацидозом. Наприклад, розрахунковий показник рН в рубці за показником жиру 3,5% в «Танковому Молоці» складає 6,2 (норма 6,0-7,2), що свідчить про  нормальну роботу мікрофлори рубця.

Співвідношення жиру до білка дає вичерпну інформацію про баланс структурних та неструктурних (легкорозщеплюваних) вуглеводів у кормі. Це співвідношення має бути від 1,2 до 1,5. Показник нижче 1,2  свідчить про збіднену структуру раціону (мало клітковини), що корелює з низьким жиром в молоці. Якщо показник перевищує 1,5, це свідчить про дефіцит енергії у кормах, що, без сумніву, призводить до виникнення кетозу.

Таким чином, досліджуючи танкову пробу молока на біохімічні показники, ми не тільки можемо дізнаватися про хвороби пов’язані з годівлею, а також отримувати інформацію, необхідну для корекції  раціону та покращення фізіологічних показників тварин.

Весь перелік біохімічних показників, який рекомендується досліджувати в «Танковій Пробі Молока» наведено нижче:

 1. Жир
 2. Білок
 3. Сечовина
 4. Йод
 5. Селен
 6. Цинк
 7. Мідь

По-друге – мастит!

Дослідження «Танкової Проби Молока» дає інформацію про наявність і орієнтовну кількість корів з маститом та, що особливо важливо, наявність в стаді контагіозних (заразних) маститів.

Дослідження кількості соматичних клітин в молоці надасть нам інформацію про загальний рівень маститів по стаду.

Для моніторингу контагіозних маститів ми рекомендуємо досліджувати «Танкову Пробу Молока» методом ПЛР (PCR) на такі збудники:

 1. Staphylococcus aureus;
 2. Streptococcus agalactiae;
 3. Streptococcus uberis;
 4. Mycoplasma bovis

В разі, коли необхідно встановити чутливість контагіозних збудників маститу до антибіотиків, ми рекомендуємо застосовувати бактеріологічне дослідження «Танкової Проби Молока» з отриманням антибіотикограми.

В кожного із зазначених методів є свої плюси й мінуси. Наприклад, метод ПЛР більш чутливий, завдяки чому можна «зловити» збудника в танковому молоці, навіть якщо його концентрація дуже мала. При застосуванні бактеріологічного методу можна отримати хибно негативний результат, але перевага методу в тому, що можна визначити чутливість виділених збудників до антибіотиків, що неможливо при застосуванні ПЛР-методу. Крім того, спектр збудників, які можна виявляти цими двома  методами дещо відрізняється. Наприклад, в ПЛР можна виявляти Mycoplasma spp., яка в рутинному бактеріологічному дослідженні не виявляється, але при застосуванні бакпосіву можна виявити Corynebacterium bovis, яка входить далеко не до всіх ПЛР-тест-систем.

Отже, при дослідженні «Танкової Проби Молока» на контагіозні збудники маститів, для отримання максимально повної та коректної інформації, ми рекомендуємо застосовувати ПЛР і бакпосів одночасно.

По-третє –  гігієна доїння.

Щоб оцінити, наскільки процедура доїння відповідає гігієнічним нормам, використовують дослідження «Танкової Проби Молока» на загальне бактеріальне забруднення (кількість мезофільних аеробних і факультативно-анаеробних мікроорганізмів – КМАФАМ, норма в залежності від сортності молока від 100 до 500  тис. КУО /см3) та кількість бактерій кишкової палички E.coli (норма – до 50 КУО/мл). Якщо ці показники перевищують вказані норми, то це сигнал до того, щоб звернути увагу на гігієну доїння.

По- четверте  –  інфекційні та інвазійні захворювання.

В молоці можуть бути присутні як самі збудники інфекційних хвороб, так і антитіла, які виробляються при контакті організму з цими збудниками. Отже, навіть якщо сам патогенний організм знаходиться, наприклад,  в шлунково-кишковому тракті, то антитіла, які організм корови виробляє на чужерідний білок цього патогену, через кров потрапляють в молоко і можуть бути детектовані.

Нижче в таблиці наведено захворювання та методи дослідження, завдяки яким ці захворювання можна діагностувати по «Танковій Пробі Молока».

Таблиця №1. Хвороби ВРХ, які можна діагностувати по танковій пробі молока

Дослідження «Танкової Проби Молока» – це універсальний інструмент моніторингу та контролю хвороб на молочній фермі, який має свої суттєві переваги:

 1. Легкість та простота відбору зразка.
 2. Відсутність потреби в застосуванні спецзасобів (шприци та ін.).
 3. Невелика ціна.
 4. Одна танкова проба дає інформацію про стан здоров’я всього стада!
 5. Великий спектр захворювань може бути досліджений в одному зразку!

Автор:

Древаль Денис Завідувач Лабораторії Патанатомії та Бактеріології bacteriology@cvd.com.ua
ІНШІ НОВИНИ
ЗАЛИШИ КОНТАКТИ
МИ ЗАТЕЛЕФОНУЄМО!
Залиште свої дані і ми зв'яжемося з Вами якомога швидше!

*

*

*

ЦІКАВИТЬ КУДИ
ВІДПРАВИТИ МАТЕРІАЛ?
Відправляй посилку за адресою: «Новая Почта», м.Київ, вул.Кайсарова, буд.15А (адресна доставка). ПОЛУЧАТЕЛЬ – «Центр Ветеринарной Диагностики». КОНТАКТНЫЙ ТЕЛЕФОН – (067) 413-24-89. Контактное лицо – «Представитель».

Після відправки скажи нам № ТТН за телефоном – (067) 413-24-89.

ЦІКАВИТЬ ЯК
ВІДІБРАТИ МАТЕРІАЛ?
 • 1
  Переходь до  послуг
 • 2
  Тисни на потрібний тобі дослід
 • 3
  Натисни "Як відібрати матеріал?"

Ось і все! Дивись інструкцію відбору матеріалу для проведення твого досліду.

ЛАБОРАТОРІЯ БАКТЕРІОЛОГІЇ ТА ПАТАНАТОМІЇ

ЛАБОРАТОРІЯ ГІСТОЛОГІЇ

ЛАБОРАТОРІЯ АНАЛІЗУ КОРМІВ І ВОДИ

ЛАБОРАТОРІЯ МОЛЕКУЛЯРНОЇ ДІАГНОСТИКИ

ЛАБОРАТОРІЯ СЕРОЛОГІЇ

ЛАБОРАТОРІЯ БІОХІМІЇ

ЛАБОРАТОРІЯ ВІРУСОЛОГІЇ