Напишите нам
Ваше сообщение отправлено!
Напишите нам
Закрыть

Діагностика маститів у корів. Отримай максимум від своєї лабораторії

Діагностика маститів у корів. Отримай максимум від своєї лабораторії

Древаль Д.В.,
Завідувач лабораторією патанатомії та бактеріології,
Центр Ветеринарної Діагностики


Діагностичні тести – це ключовий компонент будь-якої програми з контролю маститів. Існує багато видів тестів, які надають цінну інформацію, щоб допомогти виробникам досягти відмінної якості молока.

Такі тести, як бактеріологічне дослідження молока з ураженої чверті вимені, ідентифікують тип патогена, що викликає інфекцію вимені. Скринінгові тести, такі як бактеріологічне дослідження збірної проби молока з танку, дозволяють моніторити стадо на наявність небезпечних контагіозних збудників маститу, а також надають інформацію щодо гігієни доїння. Інші тести, такі, наприклад, як бактеріологічне дослідження підстилки чи рушників для вимені, можуть виявити потенційні фактори ризику розвитку маститу, або ж зарадити контролю менеджменту цієї ділянки виробництва.

Незалежно від того, в якій лабораторії ви будете досліджувати зразки, існують певні кроки, які вам необхідно зробити, щоб бути впевненими, що ви отримаєте максимальну кількість користі від лабораторних досліджень. Ставлячи певні питання перед тим як відправляти зразки до лабораторії, ви зможете уникнути загальних помилок.

Оберіть правильний тест

Щоб визначитися з кращим тестом в кожній конкретній ситуації, почніть із конкретного запитання. Це допоможе обрати тест і, відповідно, правильний зразок для його проведення. Дуже важливо збагнути, як ви будете використовувати результати тесту. Заповніть ці бракуючі фрагменти речень: «Якщо результат ________, я буду ________». Наприклад, якщо за результатами бактеріологічного дослідження в досліджуваному зразку виявили Staphylococcus aureus, чи буду я проводити лікування, або ж вибракую цю тварину?

Визначитеся, чи будете ви проводити дослідження на рівні окремої особини, чи на рівні стада. Якщо на рівні окремої тварини, то це буде дослідження композитної проби молока (коли змішують молоко, взяте з усіх чотирьох чвертей вимені), або ж це буде дослідження зразка, взятого з однієї ураженої долі вимені. Майте на увазі, що результати тесту композитних зразків іноді важко інтерпретувати, тому що, як правило, з таких зразків виділяють багато різних мікроорганізмів. Якщо жоден з виділених мікробів не є контагіозним, то неможливо буде визначити, чи виділені мікроорганізми дійсно викликають інфекцію, чи вони є просто контамінатами.

Дослідження композитних зразків може бути корисним тільки для скринінгу контагіозних збудників маститу. В більшості випадків найбільш корисним є дослідження зразка молока, взятого з окремої чверті вимені. Але, якщо вас цікавить тільки, чи є у вашому стаді певні контагіозні патогени (наприклад, Staphylococcus aureus чи Mycoplasma), то ви можете обрати відповідний скринінговий тест, який буде коштувати набагато дешевше.

Відберіть правильний зразок

Ключ до цього кроку – ЧИСТОТА. Мета будь-якого мікробіологічного дослідження – це ідентифікація мікроорганізмів, які знаходяться в досліджуваному зразку. Але мікроорганізми є всюди, тож дуже легко випадково занести їх у зразок з інших джерел (з рук, зі шкіри вимені, з вашого одягу і т.ін.). Коли це трапляється, результати тесту втрачають сенс. Незалежно від типу зразка, треба зважати на можливі джерела забруднення й використовувати асептичну техніку відбору. Наприклад, якщо ви відбираєте рушник для дослідження, то як ви вийматимете його з сушарки? Якщо ваша рука забруднена, лабораторні тести виявлять у зразку бактерії з ваших рук. Використовуйте стерильні рукавички, або беріть рушник внутрішньою стороною стерильної упаковки. Іншим важливим фактором є розуміння того, чи є відібраний зразок репрезентативним. Для оцінки підстилки ми рекомендуємо досліджувати зразки щонайменше з 10 різних місць, які перемішують в чистому відрі та формують змішаний зразок для передачі до лабораторії.

Для більш детальних інструкцій щодо відбору зразків для кожного тесту дзвоніть/пишіть 0934571003/ Древаль Денис bacteriology@cvd.com.ua

Інтерпретація результатів

Важливо мати певне уявлення про те, як інтерпретувати результати тестів перед тим як передавати зразки до лабораторії. Знайте, що різні лабораторії можуть по-різному представляти результати досліджень. У разі виникнення сумніву дзвоніть та запитуйте щодо процедури тестування та інтерпретації результатів. Інколи інтерпретувати досить легко, як наприклад, у випадку з позитивним результатом на Mycoplasma. В інших випадках, як наприклад, із дослідженнями підстилки, немає ніяких науково обґрунтованих принципів інтерпретації. В такому разі дуже важливо усвідомлювати, що саме ви будете робити з результатами досліджень. Які заходи ви зможете впровадити, щоб покращити менджмент у разі високих показників забруднення підстилки.

Використовуйте послуги ветеринарів або інших обізнаних консультантів, які можуть допомогти вам розробити відповідну стратегію тестування, обрати правильний тест, відібрати потрібні зразки та інтерпретувати результати досліджень.

Для отримання додаткової інформації телефонуйте за номером: +380934571003 чи пишіть на поштову скриньку: Древаль Денис bacteriology@cvd.com.ua.