Напишите нам
Ваше сообщение отправлено!
Напишите нам
Закрыть

Епідемічна діарея свиней. Актуальні аспекти вірусного патогенезу та клінічні ознаки, що проливають світло на постановку діагнозу

Епідемічна діарея свиней. Актуальні аспекти вірусного патогенезу та клінічні ознаки, що проливають світло на постановку діагнозу

Проблема епідемічної діареї свиней (ЕДС) постала ще в далекі 70-ті роки минулого століття. Проте, незважаючи на тривалий період вивчення цієї проблеми, вона залишається актуальною і набирає обертів у все нових регіонах. Актуальність проблеми – прямо пропорційна кількості питань, які виникають у ветеринарних лікарів господарств. З основними з цих питань ми звернулись до кваліфікованого вірусолога та наукового співробітника лабораторії молекулярної біології ТОВ "Центр ветеринарної діагностики" Пастирі Анни.

Що є причиною захворювання?

П.А.: Збудником захворювання є вірус епідемічної діареї свиней (Porcine epidemic diarrhea virus, PEDV) представник родини Coronaviridae, роду Alphacoronavirus. Найближчими родичами цього вірусу є вірус трансмісивного гастроентериту (transmissible gastroenteritis virus, TGEV), дельтакоронавірус свиней (porcine deltacoronavirus, PDCoV) та респіраторний коронавірус свиней (porcine respiratory coronavirus, PRCV).

Які ознаки властиві коронавірусам та яким чином вони викликають патологію? Як PEDV спричинює діарею?

П.А.: Характерною особливістю усіх коронавірусів є тропізм до епітеліальних тканин респіраторного та травного тракту тварин. Так цільовими клітинами вірусу епідемічної діареї свиней є епітеліальні клітини війок та ентероцити тонкого кишечника. Розмножуючись в цих клітинах, вірус призводить до їх руйнування. Ці процеси ведуть до атрофії ворсинок та зниження рівня ферментативної активності, що, в свою чергу, призводить до погіршення процесів травлення та всмоктування поживних речовин в кишечнику уражених свиней. Наслідком вищезазначених процесів є клінічний прояв захворювання у вигляді водянистої діареї та тяжкого зневоднення у поросят.

Які вікові групи свиней є чутливими до вірусу?

П.А.: До групи ризику захворювання в першу чергу належать поросята до відлучення. У них спостерігається найтяжчий прояв клінічної картини та високий рівень смертності, що інколи досягає 100%. Втім епідемічна діарея не є виключно проблемою поросят цього віку. Вірус здатен уражувати всі вікові групи свиней.

Чи відрізняється клінічна картина ЕДС у свиней різного віку? Як довго вірус персистує в організмі тварини?

П.А.: Прояв симптомів залежить від віку та імунного статусу тварин. У свиней на дорощуванні, відгодівлі, а також свиноматок симптоми захворювання зазвичай менш яскраво виражені, хоча, за певних обставин, у них також спостерігається діарея, тривалість перебігу захворювання може складати від 5 до 10 діб. Разом з цим, тварини, що перехворіли, є носіями вірусу і продовжують виділяти його з фекаліями протягом 4-х тижнів після інфікування.

Що захищає поросят від інфікування вірусом?

П.А.: Для поросят найкращим захистом від захворювання є колостральні антитіла проти вірусу, що є у молозиві та молоці свиноматок, які перехворіли. Антитіла захищають поросят від захворювання протягом 3-х місяців.

Які методи слід використовувати для успішної постановки діагнозу?

П.А.: Для постановки точного діагнозу варто користуватись перевагами багатьох методів діагностики. Зокрема, серологічне дослідження дозволяє встановити імунний статус тварин. За допомогою ПЛР можна виявити вірус в момент проблеми. Гістологічне дослідження допомагає встановити причетність збудників до патології та оцінити стан організму тварини в цілому.

На що необхідно звертати увагу при діагностиці ЕДС? Про що говорять результати дослідження, коли в сироватці крові свиней у віці 6 місяців антитіла до вірусу ЕДС виявили, а вірус – ні?

П.А.: Наявність антитіл до вірусу у свиней на відгодівлі не завжди свідчить про гострий перебіг захворювання у момент дослідження. Сероконверсія відбувається через 7-21 день після інфікування вірусом ЕДС. Тривалість циркуляції антитіл у тварин перевищує тривалість циркуляції вірусу. Якщо, наприклад, інфікування відбулось у віці 10 тижнів, то циркуляція вірусу може продовжуватись протягом 4-х тижнів (до 14-го тижня). Антитіла вже можна виявити через 1-2 тижні після інфікування (в 11-12 тижнів), очікувана тривалість сероконверсії – до 3-х місяців. Така проста арифметика пояснює, що виявлення антитіл та відсутність детекції вірусу у свиней в 6-місячному віці свідчить про те, що тварина перехворіла, і вірус уже "покинув" організм, тоді як антитіла ще присутні та є індикатором неблагополучної ситуації в умовах утримання свиней.

Кожне дослідження має свої показання, оптимальне їх використання запорука успішної профілактики та лікування!

За додатковою інформацією звертайтесь:

Е.mail: a_pastyria@cvd.com.ua

Тел.: +3 8(067) 311-85-00

Корисна література:

  1. Changhee Lee Porcine epidemic diarrhea virus: An emerging and re-emerging epizootic swine virus // Virology Journal (2015)
  2. Kwonil Jung, Linda J. Saif Porcine epidemic diarrhea virus infection: etiology, epidemiology, pathogenesis and immunoprophylaxis // The Veterinary Journal (2015)
  3. Daesub Song, Hyoungjoon Moon, Bokyu Kang Porcine epidemic diarrhea: a review of current epidemiology and available vaccines // Clin Exp Vaccine Res (2015)
  4. Kim Y, Lee C. Porcine epidemic diarrhea virus induces caspase-independent apoptosis through activation of mitochondrial apoptosis-inducing factor // Virology. (2014).
  5. Daesub Song, Bongkyun, Park Porcine epidemic diarrhea virus: a comprehensive review of molecular epidemiology, diagnosis, and vaccines // Virus Genes (2012)
  6. Shirato K, Matsuyama S, Ujike M, Taguchi F. Role of proteases in the release of porcine epidemic diarrhea virus from infected cells // J Virol. (2011).
Анна Пастыря
Анна Пастыря
Начальник відділу наукових досліджеть та розвитку